PRZEBIEG KREMACJI-WIDEO

Proces kremacji nie może się rozpocząć bez dopełnienia formalności. Rodzina chcąca dokonać kremacji zobowiązana jest do podpisania Zezwolenia na kremację oraz załączenia aktu zgonu. Kolejnym etapem jest podjęcie decyzji co do daty i godziny kremacji, czy kremacja ma odbyć się w trumnie drewnianej ( bez okuć metalowych) czy też kartonowej zwanej ekologiczną oraz wybranie urny do której należy złożyć prochy. Rodzina może skorzystać przed kremacją z Dużej Kaplicy oraz Małych Kapliczek celem ostatniego pożegnania się z osobą zmarłą a także identyfikacji zwłok . Po pożegnaniu trumnę z ciałem przewozi się do krematorium . Można nieodpłatnie skorzystać z pokoju podglądowego, który posiada przeszkloną ścianę i dzięki temu obserwować wjazd trumny do pieca. Po osiągnięciu temperatury ok 700 do 900 stopni Celsjusza komputer pozwala na otwarcie drzwi wsadowych i wjazd trumny do pieca kremacyjnego. Po zamknięciu drzwi nie można już ich otworzyć ponownie. Cały proces kremacji jest monitorowany i sterowany prze system komputerowy , który zapisuje datę i godzinę kremacji, czas trwania kremacji, kontroluje temperaturę, dostęp powietrza, a kontrole ekologicznego sposobu spalania zapewnia sonda tlenowa, znajdująca się w komorze dopalania.
Czas kremacji trwa od 60 do 70 minut. Później następuje proces chłodzenia popiołu ( od 10 do 20 min) i proces przeróbki popiołu (10 do 20 min). Jednak czas kremacji może się zmniejszyć do 40 minut jeśli kremowane są dzieci lub szczątki pochodzące z ekshumacji. Należy podkreślić, że do komory spalania zmieści się jedna trumna i jest to jeden proces kremacji. Wyjątkiem jest kremacja matki i dziecka do lat 6, które według Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych można pochować wspólnie w jednej trumnie jak i skremować. Po kremacji i schłodzeniu prochów następuje proces rozdrabniania mechanicznego szczątków w klemulatorze. Pozostające po kremacji implanty lub inne metalowe elementy , są wygarniane i przekazywane do utylizacji wyspecjalizowanej firmie. Z kremacji pozostaje średnio ok. 3 litrów prochów, które wsypywane są do woreczka foliowego w celu uniknięcia rozsypania, zaopatrzone w kartkę z danymi osoby skremowanej. Do urny dołączane jest świadectwo kremacji.
Jako jedyne pierwsze i jedyne krematorium w Polsce umożliwiamy Państwu obserwowanie procesu kremacji za pośrednictwem łączy internetowych z dowolnego zakątka świata. Kremacje te można obserwować po zalogowaniu się na naszą stronę internetową w zakładce Kremacje/ on-line.

W naszym krematorium Rodzina może uczestniczyć w kremacji na każdym jej etapie czy osobiście czy też on-line.

Film z przebiegu kremacji. Uwaga, materiał może zawierać drastyczne sceny

Zakład pogrzebowy "Walicki" © 2006-2023